PASTIRSKA KOČA
Starosvetna zasilna bivališča v zavetju previsnih sten skalnih osamelcev v času antike zelo verjetno že postanejo dokaj udobne stavbe v kombinaciji kamna in l esa in vse bolj izrisujejo pravila in zakonitosti stavbne dediščine alpskega prostora.
Preprosti človek je s skromnimi orodji na izvirne načine oblikoval svoja bivališča v gorah … Kako daleč nazaj segajo temeljne zamisli tako popolne arhitekture kot je ovalna velokoplaninska bajta?
(po Francetu in Tonetu Cevcu)
Raziskovalci domnevajo, da so že staroselci bivali v bivališčih, podobnih današnji pastirski koči.
Bivališča v obliki stožca z ovalnim tlorisom so znana marsikje po svetu, npr. v Pamirju, v Bosni, Mehiki, v Istri in rudarska bivališča v bolivijskem visokogorju. Podobna so jim tudi nad 3000 let stara bivališča v Franciji (Brinhes) in v Grčiji (Smirna). Gre za obliko, ki je se je skozi čas verjetno izkazala kot zelo odporna v ekstremnem vremenu, kot je močan veter ali obremenitev strehe s snegom. Bila je preprosta za izgradnjo iz materiala v okolju. Obod je običajno iz kamna ali blata, streha pa iz trstike, platna, slame ali lesa.
Na Veliki planini sta na voljo kamen in les. Pa morda še ilovica, a ne nujno, za oblaganje tal in mašenje špranj med kamni. Vlasto Kopač je dejal, da je na vprašanje, zakaj je koča ovalna, pri pastirjih vedno dobil odgovor, da zaradi vetra.
Mlinarjev stan
Raziskovalci so prepričani, da se je velikoplaninska koča razvijala, a je že vsaj od 18. stol. v osnovi nespremenjena. Glede na dokazano poseljenost planine že v prazgodovini je verjetno rudiment starodavnega bivališča. Za zgodnejšo razvojno stopnjo koče velja bivališče ovčjega pastirja, znano kot Mlinarjev stan Za Koglom. Po rekonstrukciji se je suhi zid z naklonom 40 stopinj nadaljeval v streho iz skodel z enakim naklonom. Mlinarjev stan, ki je imel za pastirja 205x165 cm velik prostor, je raziskoval Kopač v pričakovanju, da bo dobil odgovor, kako se je razvijala bajta na Veliki planini.
Pogled na ovalno kočo s strani