PAŠNIŠTVO, MLEKO IN SIR
V drugi polovici srednjega veka se je v Alpah paslo že vsepovsod, na slehernem šopu trav. Ovce in koze usvajajo najvišje vrhove, krave in konji si prisvajajo udobnejše položaje nad gozdno mejo … (Tone Stele)
Velika planina je med pašnimi veljala za mešano planino, saj so skupaj pasli krave, vole, konje, ovce, koze in prašiče. Kljub tej pisanosti živali pa je bila paša usmerjena v mlakarstvo, zato je veljala tudi za mlečno planino. Le skupna paša ovac in krav se ni obnesla, saj menda kravam ovce smrdijo, zato so črede ovac in krav na paši ločevali.
Prvotno so pasli cikasto govedo, ki je edina slovenska avtohtona pasma, domnevno je keltskega izvora. Dajala je veliko mleka, a je bila manjši jedec kot kasnejša simentalska pasma. Ta je plod intenzivne reje, zaradi katere je bilo treba spremeniti pašna pravila, da je bilo dovolj paše tudi za večje požeruhe. Pasmi se nabolj ločita po razporeditvi barv in velikosti. Simentalke imajo bele lise po celem telesu, cike pa imajo bel trebušni in hrbtni del. Cike so visoke 115-132 cm in lažje. Simentalsko govedo se tradicionalno uporablja za mleko in meso ter kot vlečna živina. Dnevni prirast teleta je 1,5 kg, visoki pa so od 150 - 160 cm. Razen teh se na planini danes pasejo mlečne pasme sivka in črnobela pasma ter mesne pasme limusin, šarole in lisasta pasma.
Pašna pravica je bila vezana na kmetijo. Čeprav je bila paša nekoč moško opravilo, saj je na planini treba »fest bit, pa n`č bat, ko j` treba teč«, je leta 1969 paslo več kot pol žensk. Gospodar je na planino pogosto poslal tiste moči, ki jih je na kmetiji manj potreboval, to pa so bili telesno šibkejši člani, ženske, ostareli in odraščajoči otroci.