Žehtar
V skupino podsod z dogami sodi še brenta ali vedrnica, ki ima naramnice, da si jo pastir lahko oprta na rame. Majhno vedro iz dog pa je umivavček ali rokomivček in so uporabljali, kot pove ime.
Za vlaganje sira pa je bila, tudi iz dog, deža, ki je imela pokrov, s katerim so sir lahko močno stisnili.
Za hrano in za kisanje mleka so uporabljali latvice (vatuce), keramične sklede značilnih oblik in različnih velikosti. Latvici podobno, a leseno z luknjami na dnu, pogosto umetelno rezljano, je torilo - skleda za odcejanje sira.
Pripomoček za izdelavo masla je pinja (pina) z medelom (medu). Enako ime ima v Furlaniji, verjetno po smreki, iz katere jih izdelujejo. Maslo v njej medejo, tako da ga žokajo. Pinja ima lahko še obliko so sodčka ali zabojčka, ki ima za medenje masla repetauko. Tako medenje je manj naporno kot žokanje.
Pred kovinskimi so bili tudi noži in žlice leseni. Na primer nož za mešanje žgancev ali žlica posnemavka. Lesena je tudi psica - nož za ogrebanje pepela. Pa tudi coprniški nož, ki so ga - uporabljali za zdravljenje in za odganjanje zlih duhov. Imel je vrezana znamenja.
Rezljani modli za maslo
Za dušo in kras
V nekaterih kočah so imeli tudi bohkov kot, za okras bajte pa si je pastir nabral šopek rož, ki ga je hranil v lončku. Posebno lep okras bajte je bil rezljan kropivček za žegnano vodo pri vratih v kočo.
Med opremo koče omenimo še otroške igračke cike in buše, iz rogovilastih vejic narejene kravice. Cike so bile manjše in drobne, buše pa debelejše. Bile so igrača in darilo za otroke, nekoč pa zelo verjetno tudi votivne figurice.